home
Home
home
JAMB
home
WAEC
home
NECO
home
NABTEB
home
NEWS

Good Day,
WAEC Starts on 17th of August and Our payments for the Questions and Answers Supplies Will End Soon
  Pay Now and join the success team.

WAEC 2020 TIMETABLE
WAEC 2020 TIMETABLE
Monday, 6th of April, 2020
Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.

Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

==========================

Tuesday, 7th of April, 2020
Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon

Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.

Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

==============================

Wednesday, 8th of April, 2020
Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.

Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

==============================

Thursday, 9th April, 2020
Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

============================

Tuesday, 14th April, 2020
Photography 2 (Essay)** – 9:30 am – 11:30am.
Photography 1 (Objectives)** – 11:30am – 12:30pm.

============================

Wednesday, 15th April, 2020
Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)

Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm

============================

Thursday, 16th of April, 2020 to Friday, 8th of May, 2020

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

============================

Thursday, 16th of April, 2020
Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm

============================

Friday, 17th April, 2020
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m

Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

===========================

Monday, 20th April, 2020
Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m

Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

============================

Tuesday, 21st of April, 2020
Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m

============================

Wednesday, 22nd of April, 2020
Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.

Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.

===========================

Thursday, 23rd April, 2020
Agricultural Science 3 (Practical) – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Basic Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Basic Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

===========================

Friday, 24th of April, 2020
Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.

Music 3A (Aural) – 4:00 P.m. – 4:45 p.m.

===========================

Monday, 27th of April, 2020
Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Computer Studies 3 (Objectives)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

============================

Tuesday, 28th of April, 2020
Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.

Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00

Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Wednesday 29th of April, 2020
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)

History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Thursday 30th of April, 2020
Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m
Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.

=========================

Monday 4th of May, 2020
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Music 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Music 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

============================

Tuesday 5th of May, 2020
General Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
General Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.

===========================

Wednesday 6th of May, 2020
Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.

Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

=============================

Thursday 7th of May, 2020
English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

===========================

Friday 8th of May, 2020
Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

===========================

Monday 11th of May, 2020
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.

Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
Typed By Examface.net

Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.

=========================

Tuesday 12th of May, 2020
Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)

Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.

===========================

Wednesday 13th of May, 2020
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)

============================

Thursday 14th of May, 2020
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) – 09:30 a.m – 12:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) – 3:30p.m – 5:00 p.m.

============================

Friday 15th of May, 2020
Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.

Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Monday 18th of May, 2020
Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.

Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Tuesday 19th of May, 2020
Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Wednesday 20th of May, 2020
Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

===========================

Thursday 21st of May, 2020
Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.

==========================

Friday 22nd of May, 2020
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

===========================

Thursday 28th of May, 2020
Arabic 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m
Arabic 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Typed By Examface.net

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.

===========================

Friday 29th of May, 2020
French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

==========================

Monday 1st of June, 2020
Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
Shorthand – 4:00 p.m. – 5:15 p.m.

==========================

Monday 3rd of June, 2020
Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)

==========================

Thursday 4th of June, 2020
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

============================

Thursday 5th of June, 2020
Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
0 Response
FORUM POST LOCKED FOR COMMENTING

Ads; Click Here Now to See How to Make Cool Cash Here in Examface.net

Contact Mr.prof
| wakagist|